na první stránku             aktuality        ordinační doba         oční ambulance MUDr.Kolaříková

MUDr. Jaromír Kolařík, Hodonice 404, tel. 515 234 420


Rady a informace:


Co dělat při akutním ohrožení života?

V naší oblasti dobře funguje zdravotnická záchranná služba. Je třeba zatelefonovat bezplatně na telefonní číslo  155, vše vysvětlit operátorovi, který zajistí lékaře a sanitku nebo vám poradí, jak dál postupovat.  Pokud je to třeba, musí každý občan poskytnout neodkladnou první pomoc.


Kdo mě ošetří po ordinační době?
Lékařská služba první pomoci funguje v nové nemocnici ve Znojmě v prostorách urgentního příjmu. Ordinační hodiny LSPP jsou v pracovní dny od 17 do 22 hodin, v sobotu, něděli a ve svátky od 8 do 20 hodin. Telefonní číslo LSPP je 515 215 175. Mimo ordinační dobu LSPP řeší akutní ošetření záchranná služba, případně lékaři centrálního příjmu nové nemocnice.

Co dělat při bolesti na prsou?
Pokud  se objeví náhle silná bolest na prsou, tlaková, pálivá,  neustupující 15-20 minut, volejte  rychlou lékařskou pomoc - tel. 155. Při takovýchto bolestech je velké riziko srdečního infarktu. Píchavé bolesti při nádechu a pohybech nebo při kašli mají obvykle jinou, méně závažnou příčinu.


Jak poznám mozkovou mrtvici?
Příznaky jsou různé. Typické je ochrnutí na polovinu těla, porucha vědomí, porucha řeči. Někdy jsou příznaky mnohem mírnější a nemoc lze zjistit až dalším vyšetřením. Při náhle vzniklé cévní mozkové příhodě (mozkové mrtvici) je také potřeba co nejdříve zavolat rychlou lékařskou pomoc - 155.   Jenom včasné ošetření  má v těchto stavech význam.


Jakou zdravotní pojišťovnu si vybrat?
Každá má nějaké výhody a nevýhody, které se navíc často mění.  Pokud chcete z nějakého důvodu měnit zdravotní pojišťovnu, raději se zeptejte svých lékařů, jestli mají s Vámi vybranou pojišťovnou smlouvu. Jinak hrozí placení za zdravotní péči nebo vynucená změna lékaře.  


Musím mít doporučení od praktického lékaře, když chci navštívit odborného lékaře?
Žádný zákon to nepředepisuje. V odborných ordinacích to ale obvykle chtějí. Bez doporučení Vás určitě ošetří při závažnějším akutním onemocnění nebo úrazu. Také předpis brýlí v oční ambulanci je bez doporučení praktického lékaře.